OMVF:n kilpasarjat julki – Eurooppalaisessa kilpailussa videoita yhdeksästä maasta

OMVF:n kilpasarjat julki – Eurooppalaisessa kilpailussa videoita yhdeksästä maasta

2026-07-09

33. Oulun Musiikkivideofestivaalien kilpasarjoihin valitut videot ja näytösjako on julkaistu.

Ensimmäistä kertaa järjestettävään eurooppalaiseen musiikkivideokilpailuun lähetettiin yhteensä 161 videota, joista kilpasarjaan valittiin 14. Mukana muiden muassa on Rammsteinista tutun Christian “Flake” Lorenzin Leise rieselt der Schnee, itävaltalaisen avantgardistin Siegfried A. Fruhaufin This Arrow Points, norjalaisräppäri Arif Murakamin Sinatra ja hollantilaisen multi-instrumentalisti Zepin Don’t Break. Suomea edustaa Kultapumpelilla 2024 palkitun Ida-Maria Olvan uusin video Keijut ja perhoset.

"Euroopassa soditaan, ja se näkyy musiikkivideoissa niin kirjaimellisesti kuin symbolisesti. Synkkää aikakautta peilataan toden ja fantasian kautta, lasten silmin ja queer-ilon voimalla. 16-millinen filmi, tekoälykokeilut sekä klassinen ja abstrakti tarinankerronta kulkevat rinnakkain," OMVF:n taiteellinen johtaja Joel Karppanen kertoo.

Kilpailun tuomareina toimivat elokuvantekijä Ben Russell sekä kuraattorit Kaisa Karvinen ja Ksenia Kaverina. Voittaja palkitaan Europumpelilla ja Genelecin lahjoittamalla 8351B SAM™ -kaiutinparilla. Kilpailunäytös esitetään myös osana Espoo Cinén ohjelmistoa.

Kotimaiset videot vievät kadonneisiin kaupunkeihin
Jo 33. kertaa järjestettävään kotimaiseen musiikkivideokilpailuun vastaanotettiin 253 musiikkivideota, joista mukaan valittiin 50. Mukana on lukuisia koko kansan tuntemia suosikkeja kuten Turisti, Olavi Uusivirta, Mirella, OLGA, KUUMAA ja Stam1na.

Kilpasarja on jaettu viiteen näytökseen, jotka on nimetty Hauntopolis-teeman hengessä kadonneiden kaupunkien mukaan. Kilpailua tuomaroivat toimittaja-kriitikko Kalle Kinnunen, tuottaja James Mackay ja tuottaja, kuraattori Ida Karoskoski. Voittajat palkitaan salamyhkäisyydestä tunnetussa Pumpeligaalassa, jossa kansainväliset ja kotimaiset edelläkävijät kuljettavat yleisön 1930-luvun Euroopasta islantilaisiin äänimaisemiin ja tansanialaisille tanssilattioille.


“Gaalan juontaa tunnettu kulttuurivaikuttaja ja lavalle nousee myös eräs Mark Fisherinkin hehkuttama artisti”, Joel Karppanen vihjaa.

Kilpailun pääpalkinto on Kultapumpeli, jonka voittaja saa Kinos Rentalsin lahjoittaman 3001 euron lahjakortin. Nuori lupaava ohjaaja palkitaan Teinipumpelilla ja Toastin tarjoamalla palkinnolla, ansiokkain jälkityö Postpumpelilla ja Valco-tuotepalkinnolla. Paras kuvaus palkitaan Linssipumpelilla sekä Valofirman ja Kamerafirman kalustovuokrauspalkinnolla. Yleisöäänestyksen voittaja saa Kansanpumpelin.

Ammattilaisohjelmistossa keskustellaan tekoälystä
Festivaalin ammattilaisohjelmassa tarkastellaan musiikkivideoiden postdigitaalista aikaa. Samalla kun generatiivinen tekoäly kasvattaa suosiotaan, filmi ja muut analogiset menetelmät tekevät vahvaa paluuta. Yleisölle avoimessa keskustelussa pohditaan, millaisen teknologisen ekosysteemin nämä kehityskulut yhdessä muodostavat. Yleisölle avoimeen keskustelutilaisuuteen osallistuvat toimittaja Kalle Kinnunen sekä taiteilijat Ieva Balode ja Marc Richter. Balode ja Richter ovat mukana myös eurooppalaisessa musiikkivideokilpailussa.

Oulun kaupungintalolla järjestettävässä taiteilija- ja kuraattoritapaamisessa kohtaavat taiteilija Mika Taanila ja Kiasman kuraattori Saara Karhunen, jonka kuratoimassa Korvamato – Mediataidetta Kiasmasta -näyttelyssä nähdään myös Taanilan 22-Pistepirkolle ohjaama musiikkivideo Birdy.

Oulun Musiikkivideofestivaaleja vietetään 27.–30. elokuuta osana Oulun juhlaviikkoja ja Euroopan kulttuuripääkaupunki Oulu2026:n virallista ohjelmaa. Lipunmyynti alkaa netissä ja Kulttuuritalo Valveen lipunmyyntipisteellä 1. elokuuta klo 12. 


Kuva: Black To Comm – World Cup Fever II (Ohj. Marc Richter, Saksa 2026)