Kotimainen kilpailu 2016

Kilpailuvideoiden esityspaikkana on Kulttuuritalo Valveen Valvesali (Hallituskatu 7).

Kotimaisen kilpailun näytökset ovat pääsymaksuttomia.

Pyydämme huomioimaan, että musiikkivideot saattavat sisältää lapsille sopimatonta materiaalia.

 

Kotimainen kilpailu 1: Kuvia Suomesta
Henkinen ilmapiiri, kotimainen zeitgeist ja körttikansa snapchatissä
Ke 24.8. – Valvesali – klo 13
Pe 26.8. – Valvesali – klo 14

1 Harala, Tuukka Jätkäjätkät Pitkä viikonloppu
2 Malvisalo, Markus & Hämäläinen, Vessi  Kahen keikka Astalo
3 Melentjeff, Roosa Äänet Päässä Hiljaa! Uraputki
4 Seppälä, Tomi Deadcode Ratatata
5 Kivilompolo, Pasi Viipale Aurinkoa Kuutamojuliste
6 Autiokyrö, Vilja Antti Autio Kivi
7 Ruuska, Jaakko The Mystic Revelation of Teppo Repo   Jon Jon
8 Laine, Juha Ilmari Pimeys Urheiluhullu
9 Rautiainen, Totte Usmi Uneen
10 Rehmonen, Janne Silkinpehmee & Jake the Break Euro ja unelma
11 Lommi, Miikka Husky Rescue Under Friendly Fire
12 Parppei, Lauri-Matti Venior Na Na Na
13 Helminen, Joni & Huikuri, Raakel Markku Ei mennä
14 Andonov, Pavel MOI! Veljeni

 

Kotimainen kilpailu 2: Kuolema
Tarinoita tuonpuoleisen tullijonosta
Ke 24.8. – Valvesali – klo 18
To 25.8. – Valvesali – klo 19

15 Kivimäki, Ville & Helenius, Emilia  Roky Hill & The Garden Of Daggers  Holy
16 Sänpäkkilä, Sami Pekko Käppi & K.H.H.L Laihan koiran haukku ei kuulu taivaaseen
17 Tanskanen, Juho-Pekka Aino Venna Murder island
18 Inkilä, Perttu The Lone Madman Soul Stillborn
19 Kuorikoski, Jani Napalm Ted Burnt Arm
20 Länsiharju, Juho The Holy This Will Be the Day That I Die
21 Hakonen, Ville & Sandhu, Jussi Hexvessel When I'm Dead
22 Jääskeläinen, Janne Eana Liehuva liekinvarsi
23 Hakonen, Ville
Grave Pleasures Crying Wolves
24 Nieminen, Mikael & Viirto, Lasse Drawn Corners Korpal
25 Veijalainen, Pete Ideomotor The Gutter
26 Gould, Ezra Mikko Joensuu Warning Sign

 

Kotimainen kilpailu 3: Matkat & matkaajat
Automatkat ja avaruusseikkailut, travellerit ja nomadit
Ke 24.8. – Valvesali – klo 14
To 25.8. – Studio – klo 17

27 Mällinen, Mikko Wedding Crashers Nighttime No Man's Land
28 Heinonen, Atte Yona Ei oo haluu
29 Laine, Juha Ilmari MegaBänd Sitä hyvää
30 Rautiainen, Totte Asa 5000
31 Rinta-Kanto, Jenny Sans Parade Hyperborea
32 Nieminen, Markus & Laakso, Jani  Dark Sarah Little Men
33 Heinonen, Atte Ronskibiitti Rodeos
34 Vesanen, Matti pothOles Recession Legacy
35 Inkilä, Perttu & Kohvakka, Tuomas Underwater Sleeping Society  Hexagon Eyes
36 Laine, Juha Ilmari OLV Kun Pluto oli planeetta
37 Antero, Teemu Spigu Heille kadut öisin laulavat
38 Aalto, Juuso Tre-Funk III Rauhan merkeissä

 

Kotimainen kilpailu 4: Performanssi
Hetku, hoilaa, hikoile ja hallitse
Ke 24.8. – Valvesali – klo 15
To 25.8. – Studio – klo 16

39 Nousiainen, Anna-Mari Ninni Forever Band Kuustoista nollakolme
40 Roukala, Aki The Scenes Hypermobility
41 Sirkkola, Martti Kettuherrat Jalat ilman kenkiä
42 Salonen, Jenni & Laaksoharju, Joonas View feat. LCMDF Lace
43 Jasu, Appu & Jasu, Matti & Saariaho, Sirpa  Matti Jasu and the Loose Train  What Goes On
44 Huuska, Viivi Juulia Vakavaa
45 Kajaste, Helmi Draama-Helmi Kukkuu
46 Hokkanen, Iiro & Hatara, Niko Iisa Tuu tänne
47 Pietiläinen, Tommi Samae Koskinen Sinä
48 Heikkilä, Ulla Pyhä Lehmä Tilhi
49 Varonen, Ville & Rousu, Riku Sweat Shop Boys My Lullaby
50 Juurikkala, Ville Apocalyptica Battery
51 Petsalo, Tuomas Stam1na Kuudet raamit
52 Vesanen, Matti & Laaksoharju, Joonas View Coldest Season

 

Kotimainen kilpailu 5: Viides elementti
Aistit, elementit ja alkuaineet kohtaavat
Ke 24.8. – Studio – klo 19 
To 25.8. – Valvesali – klo 18

53 Laine, Juha Ilmari Irma Agiashvili In Vain
54 Pöyry, Sami Bone Moon Thresher
55 Huuska, Viivi Jannika B Niagara
56 Niukkanen, Teemu Mariska Sotilaat
57 Koponen, Kim & Laitinen, Tuomas A. & Raski, Aku   Huoratron Bit Rot
58 Laiho, Janne Max Lilja Revelation
59 Oskár, Janiv Oranssi Pazuzu Lahja
60 Gould, Ezra Elias Gould Kylmää vai kuumaa
61 Antero, Teemu Eevil Stöö Iso vauva Jeesus
62 Karhu, Ilmari & Mällinen, Mikko Tommishock, Kalifornia-Keke feat. RPK   Ilmestyksiä
63 Kallio, Mirkka & Kokkonen, Arttu Olavi Uusivirta Rakastajat
64 Tammi, Anton Pekko Hunger

 

Kotimainen kilpailu 6: Elämän värit
Harmautta vastaan suurilla tunteilla
Ke 24.8. – Valvesali – klo 16
To 25.8. – Valvesali – klo 15 

65 Vesanen, Matti Bravik 130314
66 Palillo, Sofia Varsa Ilmeet
67 Salonen, Jenni Katti Meu Jotain muuta
68 Raudaskoski, Teemu Teemu Raudaskoski Kevättulet
69 Hokkanen, Arttu Iisa Kaikki mitä et sanonut
70 Länsiharju, Juho White Balance Hunter
71 Huuska, Viivi Cristal Snow Love Is Blind
72 Salmisalo, Anna
& Reinikainen, Juha-Tuomas 
Antero Lindgren Last Summer
73 Rautiainen, Totte Pietarin Spektaakkeli Liian kuuma
74 Huuska, Viivi Cheek feat. Elastinen, JVG, Nikke Ankara,
Kube, Pete Parkkonen 
Me Ollaan Ne Part 2
75 Hokkanen, Pauli DXXXAD & HZZZT feat. Minkki Faust in der accordeon
76 Lius, Tommi Aivovuoto AI VO WU SHOW
77 Sänpäkkilä, Sami Death Hawks Behind Thyme

 

Kotimainen kilpailu 7: Liike-energia
Videot jotka liikuttavat ja energisoivat
Ke 24.8. – Valvesali – klo 17
To 25.8. – Valvesali – klo 14

78 Välkky, Henna Hardcore Peflet Let Me Take Your Soul
79 Moisio, Jukka Lopunajan mies Piru vie puolet
80 Itäaho, Jaakko Stig IT-mies
81 Slåen, Heikki Elimäki Aina
82 Hurme, Kalle 20 000 Hz Antisosiaalinen persoonallisuushäiriö
83 Tuli, Jenni Olavi Uusivirta Tanssit vaikka et osaa
84 Nousiainen, Anna-Mari   Pintandwefall Seasimularo
85 Tervonen, Mika JVG Takajeejee
86 Laiho, Miro Jeremy Folderol feat. TiLLy   Little Sister
87 Helminen, Joni JAG Face Up
88 Parppei, Lauri-Matti Musta valo Laterna Magica
89 Lommi, Miikka Husky Rescue Tree House
90 Tamminen, Lauri Lieminen Pehmeiden arvojen vaalijat
91 Rouhuvirta, Jukka Sandhja My Bass

 

Kotimainen kilpailu 8: Kohtauksia rakkaudesta
Ihastus, rakkauden liekki, kumppanuus ja ero
To 25.8. – Valvesali – klo 13
Pe 26.8. – Valvesali – klo 13

92 Tamminen, Lauri Mikko Pohjola James Dean
93 Laiho, Miro Uskoit kaiken Susanna   Anna sen virrata
94 Tamminen, Lauri Punttisukki Veuve Clicquot
95 Lehtonen, Marianna Aron Return to Sender
96 Kananoja, Mikko Colorblue While We're Awake
97 Amunét, Samu Evelina Honey
98 Lusa, Junnu & Vuorenmaa, Jaakko Mi and L'au Ticket
99 Gould, Ezra Paperi-T Surumielisen näköiset naiset
100 Korhonen, Katja Dark Country Sign of the dog
101 Manninen, Jaakko & Manninen, Kusti   Kasmir Amen
102 Laiho, Miro Chisu Tuu mua vastaan
103 Sundberg, Patrik Iida Niini Laulu sydänsuruille
104 Saba, Raimo Lake Jons Didn't Know